Dom w nowoczesnym stylu …

Dom w nowoczesnym stylu, jakie okna i drzwi do niego wybrać?

 

Styl nowoczesnym – skandynawski  to chyba obecnie najpopularniejszy trend . którego charakterystyczną  cechą jest głównie  prostota, ostre  krawędzie,

ale za razem  elegancja i funkcjonalność.

Cechy stylu nowoczesnego

Często mówi się, że jakieś wnętrze jest „nowoczesne”, ponieważ umieszczono w nim designerskie meble czy zastosowano bardzo nowatorskie rozwiązania architektonicznie. Warto jednak podkreślić, że sama obecność nowoczesnych sprzętów nie oznacza jeszcze, że wnętrze urządzono w stylu nowoczesnym. Ten trend wnętrzarski ma bowiem kilka cech charakterystycznych, wyróżniających go na tle innych i dotyczą one takich obszarów jak:

  • przestrzeń: styl nowoczesny kocha przestrzeń, szukamy wszelkich możliwości  by tę przestrzeń powiększyć chociażby optycznie. Rezygnuje się często ze ścian ,działowych …modne śa pomieszczenia otwarte np. kuchnia tworząca całość z salonem, „otwiera” się przestrzeń w górę, wysoko umieszczając sufity lu pozostawia się niezabudowane piętro nad salonem. Bardzo modne stały się antresole , ogrody zimowe a co za tym idzie bardzo duże przeszklenia które w naturalny sposób otwierają tę przestrzeń .
  • prostota i minimalizm: we wnętrzach nowoczesnych królują sprzęty o liniach prostych albo w kształcie podstawowych figur – takich jak kwadrat . Pomieszczenia w tym stylu aranżujemy zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”, co oznacza rezygnację ze zbędnych bibelotów i wielu dodatków. Elementy dekoracyjne powinny być nieliczne i starannie dobrane – najczęściej oznaczają gustowną zasłonę, estetyczny szkic na ścianie oprawiony w antyramy albo pojedynczy wazon z kwiatami
  • harmonia: w stylu nowoczesnym ważne jest, aby każdy element pasował do pozostałych. Kolory powinny być harmonijnie dobrane, najlepiej niezbyt krzykliwe. Zwykle stawiamy na biele, szarości, czerń, brąz, ewentualnie odcienie niebieskiego, czasem przełamane dodatkami w jednym, bardziej zdecydowanym kolorze (na przykład czerwonym). Sprzęty i dodatki muszą być dobrze dopasowane do siebie nawzajem . W zasadzie popularny jest trend by cały dom ,  a konkretnie jego wnętrze utrzymane było w jednakowych kolorach i wykończeniach . Nieodzownym elementem jest także część zewnętrzna domu jakim jest np. dobór elewacji …zatem kolor okien czy drzwi musi stanowić jedność .Muszą być dobrane zarówno kolorystycznie jak i kształtem , czy zdobieniami . Nie ma miejsca tu na przypadkowość . Producenci idąc za modą stworzyli profile o ostrych kantach i prostych liniach . W kąt poszły wszelkie koła , łuki i fale .
  • zastosowanie różnych materiałów: w stylu nowoczesnym – zarówno jeśli chodzi o meble, jak i ściany , elewacje oraz dodatki do drzwi czy bram chętnie stosuje się połączenia różnych materiałów, bardzo często naturalnego pochodzenia. Szkło, metal, drewno, skóra, kamień, beton  to wszystko może pojawić się w nowoczesnym domu .

Wybór okien i drzwi w nowoczesnym stylu

Styl nowoczesny nie jest jednolity, nie ma więc jednego wzoru drzwi czy okien, które pasowałyby do każdego wnętrza nowoczesnego. Wszystko zależy od tego, jaki kształt ma bryła domu i jakich materiałów użyto do wykończenia.
Na pewno dużą popularnością w domach nowoczesnych cieszą się duże okna – często wręcz przeszklenia na całą ścianę. Taki rozmiar okna często wymusza zastosowanie w procesie produkcji konkretnego materiału: aluminium albo drewna w miejsce PVC. Ważną sprawą jest dobór właściwych barw.Cieszy się dużym powodzeniem i często jest dla klienta sprawą najwyższej wagi by skomponować całość wg tego samego wzoru tj. bram, drzwi wejściowe , rolety zewnętrzne i okna , co więcej dochodzi nam jeszcze dach  – muszą stanowić jedność pod względem koloru , materiału i stylu . Producenci nie próżnują i firma DAKO stworzyła serię produktów zwana HarmonyLine https://dako.eu/pl/innowacje/harmonyline/

 

https://dako.eu/pl/nasza-idea-twoje-miejsce-na-ziemi/